Złocisty napój w Polsce i Czechach, czyli 6 piwnych faktów, o których mogliście nie wiedzieć

Next.Gazeta.pl
24.01.2017 12:27
A A A
Pilsner Urquell

Pilsner Urquell (Materiał Partnera)

Piwo to jeden z najpopularniejszych napojów alkoholowych, zarówno w Polsce, jak i w Czechach. I choć Czesi uchodzą za największych piwoszy w Europie (nie bez przyczyny), to i w Polsce złocisty trunek cieszy się dużym powodzeniem. Oto 6 piwnych faktów, o których mogliście nie mieć pojęcia.

Kto więcej produkuje?

Jeżeli chodzi o produkcję piwa, to bez wątpienia bijemy naszych południowych sąsiadów na głowę. W Polsce w 2015 roku wyprodukowano blisko 41 mln hl piwa, zaś w Czechach “zaledwie” 19,5 mln hl. Jeżeli przyjrzymy się więc tylko liczbom bezwzględnym, to wyraźnie możemy wskazać, że w tej "konkurencji” Polacy zwyciężają.

Jednak nie można zapomnieć, że Polska to dużo większy kraj niż Czechy, a przede wszystkim ludniejszy. W Polsce mieszka ponad 38 mln ludzi, gdy tymczasem Czechów jest tylko ok. 10 mln. Oznacza to, że na jednego statystycznego Polaka rocznie produkuje się nieco ponad 1 litr piwa, gdy tymczasem na Czecha - prawie 2 litry.

Statystyki piwneStatystyki piwne Next.Gazeta.pl

Kto wychyla więcej kufli?

W 2015 roku w Polsce ogółem wypito blisko 37,7 mln hl piwa, czyli niemal 92 proc. całej rocznej produkcji. Pokazuje to, że nasze firmy piwowarskie produkują niemal tyle, ile wypijamy, co wskazuje na wysoki poziom optymalizacji produkcji. W tym samym roku w Czechach wypito ogółem 15,7 mln hl piwa, czyli ok. 80 proc. wyprodukowanego trunku.

Inaczej  jednak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o spożycie piwa na jedną osobę. Tutaj Czesi nie mają sobie równych. Rocznie statystyczny Czech/Czeszka wypija ok. 147 litrów piwa. Daje to Czechom pierwsze miejsce na podium w Europie. Polacy i Polki statystycznie wypijają ok. 98 litrów piwa rocznie, czyli o ponad 30 proc. mniej niż Czesi. Daje to 4. miejsce, tuż za europejską czołówką (do której obok Czechów należą Niemcy i Austriacy).

Statystyki piwneStatystyki piwne Next.Gazeta.pl

Pieniądze w piwie

W 2014 roku branża piwowarska sprzedała piwa Polakom za blisko 5,5 mld euro. Oznacza to, że statystyczny Polak w ciągu roku wydał na piwo około 580 zł. Z kolei w Czechach sprzedano piwa na sumę niemal 2,5 mld euro, czyli Czech w 2014 roku wydał na złocisty napitek ok. 1000 złotych.

Z samych tylko podatków państwo polskie w 2014 roku zarobiło na piwie niemal 2,4 mld euro. Z akcyzy w 2015 roku wpłynęło do budżetu ok. 880 mln euro. Analogicznie państwo czeskie zarobiło w 2014 roku na podatkach ok. 887 mln euro, a na samej akcyzie w 2015 roku 170 mln euro.

Statystyki piwneStatystyki piwne Next.Gazeta.pl

Piwo przychodzi, piwo odchodzi

W 2015 roku po raz pierwszy eksport piwa w Polsce był większy niż eksport naszego sztandarowego trunku - wódki. Za granicę wysłaliśmy blisko 3 mln hl piwa za ok. 170,6 mln euro. To o 19,8 proc. więcej niż w poprzednim roku.

Jednak w porównaniu z Czechami nasz eksport nie jest szczególnie pokaźny. Zaledwie 10-milionowy kraj eksportuje ok. 4 mln hl rocznie, czyli o 25 proc. więcej niż Polska.

Statystyki piwneStatystyki piwne Next.Gazeta.pl

Browary i praca

Według niektórych danych, w Polsce działa 150 browarów oraz 138 firm z tego sektora. Bezpośrednio w tej branży zatrudnionych jest ok. 10 tysięcy ludzi, jednak w całym ekosystemie powiązanych firm pracuje mniej więcej 205 tys. osób (dane za 2014 rok).

Jeżeli chodzi o liczbę browarów, to z Czechami trudno konkurować. U naszego południowego sąsiada działa ok. 390 browarów oraz 374 firmy związane z produkcją piwa. Bezpośrednio w tej branży zatrudnionych jest 6100 osób, ale w całym ekosystemie 76 tysięcy, czyli niemal co 130. Czech.

Powrót do strony głównej >>