Tajemnice Pilsner Urquell: Jak powstaje popularne czeskie piwo?

red.
01.02.2017 10:49
A A A
Pilsner

Pilsner (Materiały prasowe)

Historia Pilsner Urquell zaczyna się w 1842 roku w czeskim Pilzen, gdy to bawarski browarnik, Josef Groll zaprezentował po raz pierwszy nową odmianę piwa - lekką, o jasnym, złocistym kolorze. Wszystko dzięki sprowadzeniu do Czech drożdży dolnej fermentacji i wykorzystaniu rodzimych składników. Był to początek jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek piwa na świecie.

Jak to jednak zwykle bywa w tego typu historiach, dłużej klasztora niż przeora. Ciężkie usposobienie Grolla sprawiło, że już po kilku latach opuścił stworzony przez siebie browar. Nie mógł przewidzieć, że stanie się on jedną z najpopularniejszych marek piwa w Europie i na świecie. Odchodząc, zostawił jednak po sobie recepturę zawierającą przepis na pierwsze w świecie piwo typu pilsner blond lager (nazwane w ten sposób od Plizna, w którym powstało), a która pozwoliła przetrwać browarowi po odejściu twórcy aż po dziś dzień.

Ponad 170 lat później Pilsner Urquell (czyli Pilsner z oryginalnego źródła) to topowa czeska marka piwa, która jest jednym z najchętniej pitych piw na świecie.

Jak powstaje Pilsner Urquell?

Warzenie piwaWarzenie piwa Materiały prasowe

Choć minęły ponad 2 stulecia i zmieniła się technologia, to browar wciąż korzysta z oryginalnej receptury sprzed 170 lat i według niej przygotowuje swoje piwo.

Cechą wyróżniającą Pilsnera jest wykorzystywanie tylko 3 składników. Bardzo konkretnych składników. Są nimi morawski, 2-rzędowy jęczmień, żatecki chmiel Saaz i miękka woda z Pilzna. Samo piwo warzone jest przez 5 tygodni, a wykorzystywany jest w procesie własnej produkcji słód. Oprócz tego w procesie warzenia piwa Pilsner wykorzystuje się potrójną dekokcję brzeczki, podgrzewanie na żywym ogniu oraz potrójne chmielenie. Fermentacja trwa 13 dni w temperaturze 9 stopni Celsjusza, a piwo leżakuje przez 25 dni w temperaturze 0 stopni.

Istotnym elementem procesu produkcji piwa jest tak zwane warzenie równoległe. Oznacza ono, że choć do produkcji piwa Pilsner Urquell wykorzystywane są nowoczesne cylindryczno-stożkowe zbiorniki, to jednocześnie w ramach danej partii warzone jest piwo tradycyjnie, w beczkach umieszczonych w piwnicach. Dzięki temu porównywany jest smak z nowoczesnych zbiorników oraz z beczek w celu upewnienia się, że jego nuta oraz jakość się nie zmieniły.

PubPub Materiały prasowe

Powrót do strony głównej >>