Najdroższe piwa świata. Piwo może być również inwestycją

red.
15.02.2017 17:19
A A A
Są takie butelki złocistego napoju, za które trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy dolarów. Czasem warto kupić piwo po to, by na nim zarobić. I, co ważne, nie musi to być bardzo droga inwestycja.

Rekord padł niecałe dwa lata temu. W czerwcu 2015 roku na aukcji przeprowadzonej przez mniej znany dom aukcyjny Trevanion & Dean pod Liverpoolem sprzedano nieotwartą butelkę piwa Allsopp’s Arctic Ale za 3300 funtów, czyli wtedy nieco ponad 5 tys. dol. Butelka bardzo ciemnego trunku została przygotowana na wyprawę na biegun północy w 1875 roku. Piwo było warzone w jednym browarów w Burton-upon-Trent, miasteczku położonym w centralnej Anglii, znanym ze swoich bogatych browarniczych tradycji.

Cena uzyskana na aukcji za Allsopp’s Arctic Ale była zaskoczeniem dla sprzedających. Spodziewano się, że butelka pójdzie za maksymalnie 600 funtów. Nabywcą był kolekcjoner ze Szkocji, który w dodatku licytował przez telefon.

Imponująca była też cena za butelkę o pojemności 740 ml belgijskiego piwa Cantillon Loerik z 1998 roku. W amerykańskim domu aukcyjnym Skinner sprzedano ją w 2014 roku za 2583 dolary.

Bardzo dużo trzeba też zapłacić za butelki Antarctic Nail Ale. Australijski browar Neil Brewing z Perth wyprodukował tylko 30 butelek tego napoju, wykorzystując do tego… lód z Antarktydy. Tam został pozyskany, następnie stopiony w Tasmanii i już w postaci wody dostarczony do Perth, gdzie uwarzono oryginalne piwo. Za jedną z butelek tego piwa zapłacono na aukcji internetowej 1,8 tys. dolarów. Dochody z jego sprzedaży zostały przekazane na ratowanie wielorybów.

Gdzie szukać okazji?

Znakomita większość aukcji rzadkich lub bardzo starych butelek piwa odbywa się dzisiaj w Internecie. Przede wszystkim na największym globalnym portalu aukcyjnym eBay. My również możemy wziąć udział w tych licytacjach i co ważne, nie musimy od razu kupować najrzadszych, unikatowych butelek. Możemy na kupno oryginalnego piwa wydać zamiast kilku tysięcy dolarów dużo mniej – np. równowartość kilkuset złotych.

Możemy też nabyć nie tylko pełną butelkę piwa, ale np. tylko zabytkową butelkę sprzed lat, unikatowy kufel lub podstawkę pod niego. To również możemy kupić albo na eBayu albo na stronach amerykańskiego serwisu Mybeercellar sprzedającego niemal wszystko, co może zainteresować wielbicieli piwa, będących również kolekcjonerami.

Na kupno rzadkich butelek piwa na aukcji należy patrzeć podobnie jak na kupno dzieł sztuki. To ma nas nie tylko bawić, ale być również dobrą inwestycją. Dzisiaj za butelkę wspomnianego Antarctic Nail Ale trzeba zapłacić 1,8 tys. dolarów, ale za 10 czy 20 lat ta sama butelka może być nawet kilkakrotnie droższa.

Jubileuszowe serie

 Można też próbować zarobić na piwie, kupując butelki z jubileuszowych serii znanych i cenionych browarów. Zwykle nie ma ich dużo i w większości są szybko wypijane. Jeżeli przetrzymamy je kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat, mogą stać się na aukcjach równie cenne jak dzisiaj sprzedawane tam najrzadsze piwa z przeszłości.

Na przykład niecałe 5 lat temu Pilsner Urquell obchodził swoje 170. urodziny. Z tej okazji wydałspecjalną edycję swojego sztandarowego napoju w pięknych litrowych butelkach zamykanych krachlą, dodatkowo włożonych do efektownego tekturowego pudełka. Za ten niefiltrowany i niepasteryzowany rarytas trzeba było zapłacić niecałe 25 zł. Pod koniec ubiegłego roku butelka jubileuszowego piwa Pilsner Urquell w oryginalnym opakowaniu, wydanego z okazji 170 lat istnienia browaru, była już sprzedawana po około 140 euro.